This Issue

Winter 2011 - Other News | School

Fall 2010 Honors Day

Fall Honors Day ceremonies were held at ‘Iolani in September to recognize students’ achievements during the previous school year.

NATIONAL MERIT SCHOLARSHIP SEMIFINALISTS

Jamie

Jamie Takayesu ’11 is congratulated at Honors Day by Dean of Instruction Dr. Carey Inouye ’65.

Class of 2011

Ian R. Akamine
Sean K. Chambers
Richard W.F. Chang
Tyler L. Cundiff
Lauren K. Faris
Khaydan E. Gabriel
Mark D. Grozen-Smith
Michelle C. Huang
Zhenghua Huang
Shelby U.K. Isa
John S. Ishida
Sho K. Kajima
Jeffrey Y. Kawahara
Victoria S. Kim
Jaylen R. Kohara
Christina Y. Liu
Erin W.C. Lundy
Spencer T. Luther
Teresa Y. Ou
David M. Pham
Kim M. Roy
Jamie S.K. Takayesu
Tyler K. Tokunaga
Colin C.L. Tseng
Joshua F. Whiteley
Kira M. Wong
Andrew X. Wu
Andrew S.Q. Zhou
John Edward Franklin T. Zobian
Cum Laude Certificates
Sean K. Chambers
Richard W.F. Chang
Hao Chen
Lauren K. Faris
Renner C. Fujiwara
Dana M. Gibson
Mark D. Grozen-Smith
Zhenghua Huang
Victoria S. Kim
Serena Li
Christina Y. Liu
Matthew Y.K.T. Lum
Spencer T. Luther
Teresa Y. Ou
Shayne Janne Jossef D. Rasay
Dustin T. Shigaki
Jamie S.K. Takayesu
Daniel Y. Tamaru
Marissa K. Tanigawa
Catherine K.C. Tarleton
Colin C.L. Tseng
Kira M. Wong
Janine M. Yim

TOP ACADEMIC STUDENTS IN EACH GRADE

Class of 2011

Richard W.F. Chang
Hao Chen
Lauren K. Faris
Alyssa L.K. Fujii
Dana M. Gibson
Mark D. Grozen-Smith
Victoria S. Kim
Serena Li
Christina Y. Liu
Matthew Y.K.T. Lum
Spencer T. Luther
Teresa Y. Ou
Kim M. Roy
Daniel Y. Tamaru
Colin C.L. Tseng
Kira M. Wong

Class of 2012

Ashlee M. Asada
Malia A. Brennan
Shanon W.Y. Chau
Stratford D. Goto
Andrew M. Hsu
Iris Kuo
Adrienne W. Lee
Erin L. Main
Kristen L. McArthur
Aaron T. Nojima
Kirsten M. Peterson
John T. Sakamoto
Alisse G. Singer
Gabriel M. Vega
Cordelia W. Xie
Steven J.S. Yee
Nicole K. Yokoyama

Kristen

Kristen McArthur ’11 receives an award from Christopher Strawn, who is the foreign language department head



Class of 2013

Sydney K. Akers
Ken-Ben Chao
Logan K. Davis
Maile E. Greenhill
Holly A. Harada
Lauren M. Ho
Nicole N. Ho
Allie M.K. Kim
Eden S.C. Koo
David T.H. Ling
Kevin M. Liu
Jason K.A. Loui
Erin E. Masatsugu
Michael Y.K. Mow
Lisa Nakayama
Noellie Nemoto
Isabelle H. Oka
Paige M.C. Omura
Eric T. Park
  Class of 2013 Continued...
Isabelle Rossi de Leon
Taylor M. Sakai
Andrew A. Shwetzer
Alanna N.K. Simao
Josiah N.P. Situmeang
Melanie H. Teruya
Jennifer Y. Totoki
Christina E. Tse
Lauren E. Uhr
Bradley R.Y.M.C. Wo
Jordyn L.S.L. Yee
Jasmine A. Ying
Deanne E. Yugawa

Class of 2014

Matthew R. Beattie-Callahan
Megan S.J.M. Ching
Trent K. Dye
Haley M. Harada
Chanelle M. Huang
Miranda M. Kam
Spencer H. Kiehm
Kelsie C. Kodama
Austyn T. Lee
Evan R.Y.S. Lum
Kekoa A. Morris
Courtney M.Y.H. Otani
Sarah Oyadomari
Justin J.H. Park
Rachael M. Ridao
Brandan I. Sakka
Simon N. Wechsler
Marissa H. Yonamine
Sarah H. Zhang

Class of 2015

Keng-Chia Chao
Eileen S. Chen
Melannie A. Ching
Kori K. Chun
Shea A. Chun
Lindsey K. Combs
Erin M. Cundiff
Justine M. Duan
Alyssa M. Finger
Katherine T. Hiraoka
Spencer M. Ho
Kristen S. Hori
Yangcongrong Huang
Marissa C. Inouye
Blake H. Kadomoto
Julia K. Kawano
Kelsey M. Kida
Logan E.T. Kim
Erin M. Kushimaejo
Jason T.M. Kwock
Juliette L. Paige
Kimberly A. Peterson
Alexandria K. Rea
Claire Rossi de Leon
Lyndsey M. Shimazu
Dream M. Shinsato
Anthony J. Silva
Sherry Y. Suehiro
Tyler K.K. Teruya
Anna I. Uhr
Jessica K.W. Ung
Maxmilian A. Wei
Scott N. Wo
Erik T. Yamada
Jessica R. Yamada
Aaron L.H.T.S. Yonamine


BOOK AWARDS

THE REV. CHARLES L. HALTER MEMORIAL BOOK AWARD
Awarded to the eighth grade student superior in history, actively involved in the athletic program, and who exhibited class leadership, honesty, and integrity.

Spencer H. Kiehm ’14

BROWN UNIVERSITY BOOK AWARD
Awarded to the student who best combines academic excellence with clarity in written and spoken expression.

Shayne Janne Jossef D. Rasay ’11

COLBY COLLEGE BOOK AWARD
Awarded for outstanding academic achievement and significant contributions to ‘Iolani School and the community.

Tiffany W. Cheung ’11

THE DAVID P. COON LATIN BOOK AWARD
Awarded for proficiency in Latin and achievement in other studies.

Jaren M. Nakamura ’11

HARVARD UNIVERSITY BOOK AWARD
Awarded for combined excellence in scholarship and achievement.

Spencer T. Luther ’11

COLUMBIA UNIVERSITY BOOK AWARD
The award recognizes the student who brings to the study of the humanities a spirit of independent inquiry, high achievement, and personal integrity.

Thuy Ny T. Le ’11

THE PRINCETON UNIVERSITY BOOKAWARD
Awarded to a ‘Iolani senior who best demonstrates a academic excellence, athletic excellence and fine character

Colin C.L. Tseng ’11

NORTHWESTERN UNIVERSITY BOOK AWARD
Awarded for academic achievement, leadership qualities and contributions to co-curricular activities.

Cristin S. Lim ’11

UNIVERSITY OF PENNSYLVANIA BOOK AWARD
Awarded for exemplifying the qualities and characteristics of Benjamin Franklin – a scholar, innovator and community servant.

Christina Y. Liu ’11

UNIVERSITY OF VIRGINIA JEFFERSON BOOK AWARD
Awarded to the student who best represents the Jeffersonian ideals of scholarship, leadership and citizenship.

Alex W.K.T. Tom ’11

Richard

Richard Chang ’11 received multiple academic awards.
WELLESLEY COLLEGE BOOK AWARD
Awarded for outstanding contributions to Iolani School in scholastic achievement, leadership, and citizenship.

Kelia C. Cowan ’11

YALE UNIVERSITY BOOK AWARD
Awarded for outstanding personal character and intellectual promise.

Richard W.F. Chang ’11

MIDDLEBURY COLLEGE BOOK AWARD
Salutes an exceptional student who has shown remarkable commitment to or achievement in environmental studies.

Mark D. Grozen-Smith ’11


SPECIAL AWARD

KOON CHEW LUM PRIZE
Awarded for excellence in writing for students in Grades 7 through 9.

Nicole N. Ho ’13


ACADEMIC AWARDS

ART

Design 3D-1Lauren H. Kim ’11
Design 3D-2Kelsey K. Ohira ’11
Mixed Media 1Sarah H. Zhang ’14
Mixed Media 2Marissa K. Uyemura ’13
Mixed Media 3Kristen T. Tanabe ’12
Painting 1Kelsey A. Kato ’12
Painting 3Cristin S. Lim ’11
Photography 1Lauren E. Uhr ’13
Photography 2Erin C. Nakamura ’12
Photography 3Lauren K.Y.L. Wong ’11
Ceramics 1Brian N. Freeman ’12
Ceramics 2Brandon A. Finger ’12
Ceramics 3Kevin J.M. Barayuga ’11


ENGLISH

American LiteratureTyler L. Cundiff ’11
Asian American LiteratureCalvin K. Chan ’11
British LiteratureShayne Janne Jossef D. Rasay ’11
Creative WritingDaniel Y. Tamaru ’11
Creative Non-FictionThuy Ny T. Le ’11
Creative Non-FictionMarc Z.B. Fagaragan ’11
Women in LiteratureSara Y. Saltman ’11
English 8Austyn T. Lee ’14
English 8Trent K. Dye ’14
English 9Erin E. Masatsugu ’13
English 10 HonorsShanon W.Y. Chau ’12
ShakespeareVictoria S. Kim ’11

National Council of Teachers of English Promising Young Writers Program
Certificate of Participation
Megan S.J. M. Ching ’14
Rachael L. Heller ’14


HISTORY

Asian American ExperienceShanon W.Y. Chau ’12
Asian StudiesCordelia W. Xie ’12
History of HawaiiLauren C. Chinen ’12
History of the Modern WorldKen-Ben Chao ’13
Ka Mo‘olelo Hawaii Native Hawaiian Culture & Traditions Jeri L.M. Miyasato ’12
Micro/Macroeconomics Steven J.S. Yee ’12
Modern East Asian StudiesLaura A.T. Kagami ’12
U.S. HistoryDana M. Gibson ’11
AP U.S. HistoryShayne Janne Jossef D. Rasay ’11


FOREIGN LANGUAGES

Chinese 1BEvan R.Y.S. Lum ’14
Chinese 1Jasmine K.Y. Chen ’13
Chinese 2 HonorsTiffany Z. Yu ’13
Chinese 3 HonorsKirsten M. Peterson ’12
Chinese 4 HonorsRichard W.F. Chang ’11
French 1BMiranda M. Kam ’14
French 1Song Ha Kim ’13
French 2 HonorsIsabelle Rossi de Leon ’13
French 3 HonorsKristen L. McArthur ’12
Advanced Placement French LanguageDaniel Y. Tamaru ’11
Japanese 1BKelsie C. Kodama ’14
Japanese 1Nicole N. Ho ’13
Japanese 2 HonorsAllie M.K. Kim ’13
Japanese 3 HonorsAaron T. Nojima ’12
Japanese 4 HonorsRichard W.F. Chang ’11
Latin 1BRachael M. Ridao ’14
Latin 1Eric T. Park ’13
Latin 2 HonorsAlanna N.K. Simao ’13
Latin 3 HonorsStratford D. Goto ’12
Advanced Placement Latin VergilJanine M. Yim ’11
Spanish 1BAustyn T. Lee ’14
Spanish 1Merrysha Y. Castillo ’13
Spanish 2 HonorsErin E. Masatsugu ’13
Spanish 3 HonorsShayne Janne Jossef D. Rasay ’11


The Maureen O’Donnell Award
in recognition of four gold medals on the National Latin Exam
Bobby Huang ’11
Alexander Y.H.N. Ko ’11
Erin W. C. Lundy ’11
Dustin T. Shigaki ’11
Marissa K. Tanigawa ’11
Kira M. Wong ’11
Andrew X. Wu ’11
Caitlyn F. Yoshina ’11


National French Exam
Perfect Score
(only 9 students in the United States had perfect scores)
Tara S. Srirangarajan ’13 and Markus K.K. Osterlund-Koga ’13

Latin I Exam
Perfect Score
Spencer H. Kiehm ’14 and Rachael M. Ridao ’14
Latin-award-2

Bobby Huang, Dustin T. Shigaki, Andew X. Wu, Kira M. Wong, Marissa K. Tanigawa, Erin W. C. Lundy, Caitlyn F. Yoshina and Alexander Y.H.N. Ko were awarded Oxford dictionaries for their four consecutive perfect scores on the National Latin Exam.

MATHEMATICS

Algebra 2 HonorsCordelia W. Xie ’12
Geometry HonorsDeanne E. Yugawa ’13
Precalculus HonorsRichard W.F. Chang ’11
Design ScienceKimberlee K. Souza ’11

American Mathematics Competition Examination
AMC 10
School Winner Top Scorer
Logan T. Colby ’14
Logan K. Davis ’13

AMC 12
School Winner Top Scorer
Richard W.F. Chang ’11
Dustin T. Shigaki ’11

Continental Math League
Perfect Score-Pythagorean Division Grade 9
Adam Y.W. Fong ’13


PERFORMING ARTS

Band 2Brandon S.I. Iwaishi ’14
Band 3Kristy K. Lau ’13
Beginning TheaterMiranda S.W. Yip ’14
Intermediate TheaterEvan C.T.H. Chinn ’12
Dance 1Allison K. Fujimoto ’13
Dance 2KAndrew S. Okimura ’13
Stage Band FundamentalsLisa Nakayama ’13
Stage Band 1Lucas E. Griswold ’12
Stage Band 2Kaela M. Shiigi ’11
Orchestra 1Matthew R. Beattie-Callahan ’14
Orchestra 3Ilana R. Buffenstein, ’14
Orchestra 4Jake A. Lui ’13


SCIENCE

Essential Biology:With PhysiologyMichael Y.K. Mow ’13
Chemistry in the CommunityMarisa S. Terayama ’11
ChemistryShanon W.Y. Chau ’12
ChemistryAndrew M. Hsu ’12
Chemistry HonorsStratford D. Goto ’12
PhysicsLauren K. Faris ’11
Advanced Placement BiologyChristina Y. Liu ’11
Advanced Placement Physics BRichard W.F. Chang ’11

Bausch & Lomb Science AwardRichard W.F. Chang ’11


HEADMASTER’S CERTIFICATES

Students who have achieved a grade point average of 3.5 and no grade below “B-” during the preceding academic year.

Class of 2015

Keng-Chia Chao
Eileen S. Chen
Mark Y. Chinen
Melannie A. Ching
Courtney K. Choy
Dakota Rei L. Chun
Kori K. Chun
Shea A. Chun
Lindsey K. Combs
Catharine R. Creadick
Erin M. Cundiff
Justine M. Duan
Alyssa M. Finger
Kamerin R.K. Fong
Reece C. Goo
Bryson M. Hamada
Alana E. Higgins
Katherine T. Hiraoka
Spencer M. Ho
Kristen S. Hori
Noah W. Hoshino
Yangcongrong Huang
Joshua T. Inaba
Marissa C. Inouye
Austin H. Jim On
Blake H. Kadomoto
Julia K. Kawano
Kelsey M. Kida
Reilly P.M. Killeen
Logan E.T. Kim
Kristi C.M. Koyanagi
Erin M. Kushimaejo
Cassidy J. Kusumoto
Jason T.M. Kwock
John C.T. Lee
Erika L.T. Lin
EnZe Ma
Robert S. Main
Hunter P. Manson
Christelle M. Matsuda
Kady T. Matsuzaki
Marissa C. Miyagi
Kelianne K.S. Miyaoka
Jennifer M. Muraoka
Shotaro Niimura
Connor M. Ohira
Jessica M. Otsu
Juliette L. Paige
David N. Pang
Naomi C. Pang
Lina Park
Kimberly A. Peterson
Alexandria K. Rea
Claire Rossi de Leon
Ayumi E. Sakamoto
Sienna S.O.M. Saucedo
Jason C. Seto
Lyndsey M. Shimazu
Dream M. Shinsato
Anthony J. Silva
Sherry Y. Suehiro
Michael S. Suehisa
Bailey K. Sylvester
Mollie O. Taylor
Tyler K.K. Teruya
Kaz C. Tomozawa
Anna I. Uhr
Jessica K.W. Ung
Erin M. Watanabe
Maxmilian A. Wei
Scott N. Wo
Erik T. Yamada
Jessica R. Yamada
Aaron L.H.T.S. Yonamine

Class of 2014

Joshua-Michael Y. Adachi
Eugene S.C. Au
Matthew R. Beattie-Callahan
Ilana R. Buffenstein
Melanie A. Carlile
Kristen C. Carson
Trent K.K. Cayetano
Amy Y. Cheng
Megan S.J.M. Ching
Christian J. Donahue
Trent K. Dye
Sara E. Endo
Mari E. Freitas
Lauren C. Goto
Chad M. Hanaoka
Haley M. Harada
Ayami A. Hatanaka
Shane J. Hayakawa
Lauren T.K. Ho
Chanelle M. Huang
Brittney S.L. Imada
Joshua H. Inouye
Brandon S.I. Iwaishi
Miranda M. Kam
Spencer H. Kiehm
Kelsie C. Kodama
Yuki Kuromaru
Sari M.M.L. Kwee
Austyn T. Lee
Grace W. Lei
Timothy T.K. Leong
Dana E. Lim
Evan R.Y.S. Lum
Marc H.C. Ma
Taylor Ann A. Masuda
Taylor H. Mau
Kyle J. Miller
Haley K.E. Miyaoka
Kekoa A. Morris
Casey A. Morrissey
Nicholas N. Nagata
Kristen A. Nakaoka
Aaron Y. Nakasone
Makayla K. Okamura
Kara G. Okazaki
Courtney M.Y.H. Otani
Sarah Oyadomari
Justin J.H. Park
Andrew J. Pfund
Solomon I. Phillip
Rachael M. Ridao
Kristen K. Saito
Brandan I. Sakka
Kira M. Santos
Alexander K. Sasaki
Chelsie J.A. Sen
Brendan K. Seto
Kayla W.L. Seto
Victoria K. Sprowls
Lansing L. Sugita
Taylor M. Tagawa
Daniel M. Tan
Tiffany F.L. Tang
Tori R. Teramae
Kathryn S. Teruya
Simon N. Wechsler
Kaitlyn Y.J. Yee
Charlynn C. Yeung
Miranda S.W. Yip
Marissa H. Yonamine
Carlynn M. Yoshina
Matthew S. Yuen
Sarah H. Zhang

Class of 2013

Sydney K. Akers
Casie E. Aniya
Debra H. Arakaki
Esma Arslan
Jacob R. Baba
Travis B. Briones
Micah S.L. Cabagbag
Sean K.Y.M. Chan
Ken-Ben Chao
Jasmine K.Y. Chen
Nancy X. Chen
Nicole T. Cheung
Aaron M.T.Y. Chinn
Joshua Y.K. Conlan
Quinn T. Cowan
Austin K. Darmawan
Logan K. Davis
Ashley B. Ellison
Kyle R.M. Flores
Allison K. Fujimoto
Maile E. Greenhill
Meleokauaapuakea S.D. Hamasaki
Holly A. Harada
Lauren M. Ho
Nicole N. Ho
Cheyne Ian Y. Horie
Danielle D. Huang
Matthew T. Imai
Allie M.K. Kim
Allyson M. Kim
Song Ha Kim
Courtney S. Kobata
Adam K. Kodama
Kelli A. Kokame
Eden S.C. Koo
Nicole K.E. Lam
Devan Y. Lau
Kristy K. Lau
Griffin R.L. Lee
Kristen E. Lee
Edwin L. Li
David T.H. Ling
Keke Liu
Kevin M. Liu
Jason K.A. Loui
Erin E. Masatsugu
Reece H. Matsumoto
Christina M. Minami
Raven K.O. Moniz
Amanegentoku Morigami
Abby J. Moser
Michael Y.K. Mow
Lauren Q.S. Nagao
Nicole A.P.M.K.O.M. Nakamatsu
Creighton A. Nakamura
Lisa Nakayama
Erin M. NaPier
Emily M. Natori
Noellie Nemoto
Tanner R. Nishioka
Isabelle H. Oka
Paige M.C. Omura
Markus K.K. Osterlund-Koga
Eric T. Park
Justin M. Pham
Isabelle Rossi de Leon
Taylor M. Sakai
Andrew A. Shwetzer
Alanna N.K. Simao
  Class of 2013 Continued...
Josiah N.P. Situmeang
Tara S. Srirangarajan
Maya K. Stevens
Kevin T. Suzuki
Reese K. Suzuki
Kylie I. Takafuji
Trey T.K. Takara
Melanie H. Teruya
Lauren N.M. Tom
Jennifer Y. Totoki
Christina E. Tse
Emerald M. Tsui
David Blake T. Tsuzaki
Lauren E. Uhr
Spencer M. Wakahiro
Bradley R.Y.M.C. Wo
Curt M.J.W. Wong
Nicole K.C. Yamane
Brianna M.S. Yee
Jordyn L.S.L. Yee
Sydney A. Yee
Nicholas N.H.M. Yim
Jasmine A. Ying
Jonah S.K. Yoshimura
Troy C. Young
Tiffany Z. Yu
Deanne E. Yugawa
Elvina L. Zhang

Class of 2012

Lucia P. Amore
Guthrie A. Angeles
Ashlynn C. Aoki
David A.A. Ardo
Ashlee M. Asada
Malia A. Brennan
Connor Q. Buckland
Sarah M. Carlile
Lorens M.W. Chan
Winney J. Chan
Bolin L. Chang
Ryan K. Chang
Shanon W.Y. Chau
Brian Y. Chen
Lauren C. Chinen
Evan C.T.H. Chinn
Eun Ah Cho
Catherine H. Chu
Kasey K.M.W. Chun
Kimberly C. Chun
Samantha J. Dacanay
Evan Matthew C. de Luna
Shelby J. Farmer
Brian N. Freeman
Stratford D. Goto
Robyn L. Hamada
Anne F. Heslinga
Chelsea S. Hirano
Ren S. Hirokawa
Timothy T. Ho
Daniel Hong
Andrew M. Hsu
Yun Ji Im
Cara C. Itai
Laura A.T. Kagami
Kelsey A. Kato
Rachel L. Ki
Iris Kuo
Krislyn K.X.G. Kuraya
Mitchell T.H. Kwock
Darwin W.Y. Kwok
Micah H.W.K. Lau
Adrienne W. Lee
Erin L. Main
Scott R. Marison, Jr.
Zachary K. Masuda
Max D. Matsuda Hirata
Janelle K.T. Matsumoto
Drew R.Y. Matsuura
Scott K.C. Matsuwaka
Kristen L. McArthur
Jeri L.M. Miyasato
Mari K. Muraoka
Trey M. Muraoka
Kenton S. Nakamura
Kelsey E.M.O. Nirei
Aaron T. Nojima
Allyson C. Ogata
Kaylen A. Okada
Kirsten M. Peterson
Darin M. Poei
Jen Samantha D. Rasay
Angela K.B. Reiss
Aya Sakaguchi
John T. Sakamoto
Miranda A. Shelly
Cadie A. Shimabukuro
Shayd T.N. Shinsato
Siena G.M. Simmons
Alisse G. Singer
Takamichi L. Suzuki
Ayumi Tachida
Kendall S. Tacon
Tiffanie S. Takeda
Scott H. Tan
John S. Tanaka
Cole H.I.K.H.M.I.E.K.M.A.K. Tanigawa-Lau
Kaitlyn S.L. Tom
Gabriel M. Vega
Jenna S. Watling
Ian G.S. Wong
Cordelia W. Xie
Zhaotong Xu
Courtney M.M. Yang
Steven J.S. Yee
Angelina B. Yick
Nicole K. Yokoyama
Shannon O.J. Yoshikawa

Class of 2011

Danielle D.A. Acacio
Ian R. Akamine
Alicia E.K. Buntenbah-Leong
Jacob C. Butters
Trisha Y. Castillo
Sean K. Chambers
Calvin K. Chan
Alexis R.M.L. Chang
Annie J. Chang
Richard W.F. Chang
Stephanie M.S.L. Char
Hao Chen
Tiffany W. Cheung
Adam H.C. Ching
Marci J. Chock
Erin M. Chun
Emily L. Cockey
Amila K. Cooray
Kelia C. Cowan
Shovan Datta
Marc Z.B. Fagaragan
Lauren K. Faris
Alyssa L.K. Fujii
Renner C. Fujiwara
Keileen M. Fukada
Khaydan E. Gabriel
Dana M. Gibson
Reid H. Gomoto
Alison M. Goo
Dylan S. Goto
Mark D. Grozen-Smith
Clint K. Hamada
Joseph K. Harpstrite
Kendra M.C. Ho
Vance R.M. Horie
Kenneth R. Hu
Zhenghua Huang
Kelli Ann K. Ifuku
Shelby U.K. Isa
John S. Ishida
Shireen S. Kheradpey
Justin J. Kim
Kunwoo Kim
Victoria S. Kim
Alexander Y.H.N. Ko
Elliot L. Le
Thuy Ny T. Le
Serena Li
Cristin S. Lim
David G. Lim
Christina Y. Liu
Matthew Y.K.T. Lum
Erin W.C. Lundy
Spencer T. Luther
Kelsey M. Matsuoka
Caitlin K. Miyashiro
Tayler Y. Mori
Jaren M. Nakamura
Erin A.H. Nakatsuka
Tara V.M. Nilsson
Kelsey K. Ohira
Rachel M.H. Ono
Teresa Y. Ou
Drew M. Oyama
Raquelle A. Pendleton
David M. Pham
Shayne Janne Jossef D. Rasay
Kim M. Roy
Sara Y. Saltman
Dustin T. Shigaki
Kaela M. Shiigi
Evan K. Sukita
Jamie S.K. Takayesu
Daniel Y. Tamaru
Jamie M. Tamayose
Marissa K. Tanigawa
Nicole M. Tanoue
Catherine K.C. Tarleton
Evan S. Teramoto
Marisa S. Terayama
Jennifer M. Teruya
Julia M. Tom
Kelli M. Torigoe
Tulga Tsedev
Colin C.L. Tseng
Stephanie K.Y. Ung
Logan M. Watanabe
Freddie E. Wheeler, Jr.
Jelene A.B.L. Wong
Kira M. Wong
Lauren K.Y.L. Wong
Sharon S.L. Wong
Andrew X. Wu
Ashley L. Yee
Janine M. Yim
Caitlyn F. Yoshina
Tracy R. Young
Jason Y. Yuasa
John Edward Franklin T. Zobian



Lower School

Raider Award

(Exemplary character and citizenship)

Class of 2018

Trevor J.M. Tamura
Nathan D. Hue
Kristin A. Miyagi
Natalie R. Uhr
Sarah C.L.L. Nakamoto
Alexander A. Liu
Christopher M. Suehisa
Nicole N. Mossing
Andrew S. Kobata
Matthew K. Inaba
Jamie A. Tanaka
Noah A. Lau

Class of 2017

Lucy B. Park
Kalani T. Takata
Luke T. Imai
Tristyn H. Maruyama
Cameron U. Pascua
Evan A. Minami
  Class of 2017 Continued...
Michael T. Okumoto
Hailey M. Monaco
Emily M. Nomura
Torara Sagara
Jacie A. Chun
Kei P. Tomozawa

Torara_sagara

Torara Sagara ’17 received a Headmaster’s Certificate from Dr. Val Iwashita.


SPECIAL AWARDS

Specials_awards-lower-school

Students in the Classes of 2017 and 2018 received special awards during fall Honors Day for their work in the previous school year.

ART

Davey H. Huang ’18
Kristen M. Izuo ’17

CHORUS

Andrew S. Kobata ’18
Carter T. Lau ’17

HULA

Alexander A. Liu ’18
Laura A. Levi ’17

CONTEMPORARY JAZZ

Erin K. Carson ’17
 

ORCHESTRA

Kalani T. Takata ’17
Arjun Srirangargan ’17

TECHNOLOGY

Nathan D. Hue ’18
Evan A. Minami ’17

KOON CHEW LUM WRITING PRIZE

Valentina K. Trombetta ’17

SPORTSMANSHIP

Cade S. Yonamine ’18
Emily M. Nomura ’17


HEADMASTER’S CERTIFICATES

Headmasters_awards-lower_school

Students in the Class of 2017 received Headmaster’s Certificates during fall Honors Day for their academic achievements in the previous school year.

Class of 2017

Joseph K. Among
Stanford S. Carr
Luke T. Imai
Kelsey Ann Y. Kimura
Carter T. Lau
Laura A. Levi
Tyler E.K.W. Li
Chloe S. Miwa
Emily M. Nomura
Michael T. Okumoto
Torara Sagara
Arjun Srirangarajan
Joshua R.N. Sunada
Kalani T. Takata
Kei P. Tomozoawa
Valentina K. Trombetta
 
Valentina_trombetta

Valentina Trombetta received a special award presented by teacher Cindy Scheinert.