This Issue

Summer 2011

Acts of Compassion
Read the full story »

Summer 2011 - Other News | School

Class of 2011 Spring Honors Day

Spring Honors Day was held on May 27 in the lower gymnasium when the senior class was recognized for achievements in the past school year (2010 - 11). Sixth graders were, likewise, recognized at their promotion ceremony on June 2.

Fall Honors Day to be held in September 2011 will recognize the past school year’s seventh to eleventh graders.

NATIONAL MERIT SCHOLARSHIPS

$2500 Award
Richard W.F. Chang
Victoria S. Kim
Teresa Y. Ou

CORPORATE SPONSORED AWARDS

General Dynamics
Mark M. Grozen-Smith

UNIVERSITY SPONSORED AWARDS

Arizona State University Scholarship
Shelby U.K. Isa
David M. Pham
Joshua F. Whiteley
John Edward Franklin T. Zobian

Northeastern University
Erin W.C. Lundy

University of Southern California
Tyler L. Cundiff
Khaydan E. Gabriel
Michelle C. Huang
Jamie S.K. Takayesu
Tyler K. Tokunaga
Colin C.L. Tseng

Military-awards

Jacob Butters ’11 and Soloman Wechsler ’11 were recognized for their appointments to United States service academies.

MILITARY ACADEMY APPOINTMENTS

U.S. Air Force Academy
Jacob C. Butters

U.S. Military Academy
Solomon L. Wechsler

SCHOLARSHIP AWARDS

Coca-Cola Regional Scholar
Cristin S. Lim

Cristin-lim

Cristin Lim ’11 received national honors as a Coca-Cola Scholar and a Prudential Spirit of Community winner.
Fukunaga Foundation Scholarship
 Jaren M. Nakamura

Mamoru and Aiko Takitani Foundation Scholarship Award
Tiffany W. Cheung

Hawai‘i Rotary Youth Foundation Scholarship
Kelia C. Cowan
Lauren K. Faris
Alexander Y.H.N. Ko
Janine M. Yim

Prudential Spirit of Community Award
Cristin S. Lim

UH Mānoa Regents Scholars
Alyssa L.K. Fujii
Shayne Janne Jossef D. Rasay

NATIONAL MERIT SCHOLAR FINALISTS

Ian R. Akamine
Sean K. Chambers
Richard W.F. Chang
Tyler L. Cundiff
Lauren K. Faris
Khaydan E. Gabriel
Mark D. Grozen-Smith
Michelle C. Huang
Zhenghua Huang
Shelby U.K. Isa
John S. Ishida
Sho K. Kajima
Jeffrey Y. Kawahara
Victoria S. Kim

Jaylen R. Kohara
Christina Y. Liu
Erin W.C. Lundy
Spencer T. Luther
Teresa Y. Ou
David M. Pham
Kim M. Roy
Jamie S.K. Takayesu
Tyler K. Tokunaga
Colin C.L. Tseng
Joshua F. Whiteley
Kira M. Wong
Andrew X. Wu
John Edward Franklin T. Zobian


NATIONAL MERIT COMMENDED STUDENTS

Danielle D.A. Acacio
Calvin K. Chan
Hao Chen
Adam H.C. Ching
Emily L. Cockey
Alyssa L.K. Fujii
Renner C. Fujiwara
Dana M. Gibson
Clint K. Hamada
Thomas J. Hartwell
Akari P. Hatanaka
Vance R.M. Horie
Kenneth R. Hu
Kelli Ann K. Ifuku
Andrew T. Ito
Alexander Y.H.N. Ko
Matthew Y.K.T. Lum
Caitlin K. Miyashiro
Jaren M. Nakamura
Alastair A. Pan
Valerie J.Pyun

Kevin A. Saka
Dustin T. Shigaki
Kaela M. Shiigi
Maxx Y. Taga
Daniel Y. Tamaru
Marissa K. Tanigawa
Nicole M. Tanoue
Catherine K.C. Tarleton
Evan S. Teramoto
Jennifer M. Teruya
Kaitrin J. Tobin
Logan M. Watanabe
Dylan T. Webster
Soloman L. Wechsler
Freddie E. Wheeler, Jr.
Lauren K.Y.L. Wong
Sharon S.L. Wong
Joana A. Yasui
Janine M. Yim
Caitlyn F. Yoshina
Tracy R. Young

Richatd-chang

Richard Chang ’11 stood out for his achievements across multiple disciplines. The Class of 2011 gave him a standing ovation.

HEADMASTER’S CERTIFICATES

Seniors earning the Headmaster’s Certificate for having  achieved a grade point average of 3.5 for the first three quarters of their senior year with no grade below B-.

Danielle D.A. Acacio
Ian R. Akamine
Kevin J.M. Barayuga
Reece S.E.K. Buffington
Alicia E.K. Buntenbah-Leong
Jacob C. Butters
Trisha Y. Castillo
Sean K. Chambers
Calvin K. Chan
Annie J. Chang
Richard W.F. Chang
Stephanie M.S.L. Char
Hao Chen
Tiffany W. Cheung
Adam H.C. Ching
Marci J. Chock
Erin M. Chun
Emily L. Cockey
Kelia C. Cowan
Shovan Datta
Marc Z.B. Fagaragan
Lauren K. Faris
Alyssa L.K. Fujii
Renner C. Fujiwara
Keileen M. Fukada
Khaydan E. Gabriel
Anthony P. Genco
Dana M. Gibson
Reid H. Gomoto
Alison M. Goo
Dylan S. Goto
Mark D. Grozen-Smith
Clint K. Hamada
Joseph K. Harpstrite
Akari P. Hatanaka
Justin Y. Higa
Kendra M.C. Ho
Vance R.M. Horie
Michelle C. Huang
Zhenghua Huang
Kelli Ann K. Ifuku
Shelby U.K. Isa
Shelby C. Isham
John S. Ishida
Andrew T. Ito
Kasey L.K. Jimenez
Sho K. Kajima
Rachel K. Kaya
Shireen S. Kheradpey
Victoria S. Kim
Alexander Y.H.N. Ko
Addison M. Kogami
Jaylen R. Kohara
Marissa E. Lau
Elliot L. Le
Thuy Ny T. Le
Serena Li
Cristin S. Lim
David G. Lim
Christina Y. Liu
Matthew Y.K.T. Lum

Erin W.C. Lundy
Spencer T. Luther
Malia R. Ma
Kelsey M. Matsuoka
Shelby K.W. Meador
Caitlin K. Miyashiro
Tayler Y. Mori
Alyssa K. Muraoka
Jaren M. Nakamura
Erin A.H. Nakatsuka
Ian C. Newberry
Tara V.M. Nilsson
Teru J. Okamoto
Kara M. Onouye
Teresa Y. Ou
Drew M. Oyama
Raquelle A. Pendleton
David M. Pham
Shayne Janne Jossef D. Rasay
Barbara A. Reichart
Kim M. Roy
Jessica Colleen Francine F. Sagisi
Kevin A. Saka
Sara Y. Saltman
Dustin T. Shigaki
Kaela M. Shiigi
Jamie S.K. Takayesu
Daniel Y. Tamaru
Jamie M. Tamayose
Marissa K. Tanigawa
Nicole M. Tanoue
Catherine K.C. Tarleton
Marisa S. Terayama
Jennifer M. Teruya
Kaitrin J. Tobin
Tyler K. Tokunaga
Alex W.K.T. Tom
Julia M. Tom
Matthew T.Y.F. Tom
Hana C. Tomozawa
Kelli M. Torigoe
Lacee F.M.H. Toyama
Colin C.L. Tseng
Amanda E. Tsuhako
Travis T. Tsukayama
Stephanie K.Y. Ung
Logan M. Watanabe
Freddie E. Wheeler, Jr.
Kira M. Wong
Sharon S.L. Wong
Victoria Y. Wong
Andrew X. Wu
Ashley L. Yee
Daiva V. Yee
Janine M. Yim
Caitlyn F. Yoshina
Tracy R. Young
Alexandra K.Y.K.K. Yuen
John Edward Franklin T. Zobian


CUM LAUDE SOCIETY

TrishaY. Castillo
Calvin K. Chan
Tiffany W. Cheung
Marci J. Chock
Emily L. Cockey
Alyssa L.K. Fujii
Khaydan E. Gabriel
Kendra M.C. Ho
Shireen S. Kheradpey
Alexander Y.H.N. Ko
Elliot L. Le
Thuy Ny T. Le

Drew M. Oyama
David M. Pham
Kim M. Roy
Kaela M. Shiigi
Jennifer M. Teruya
Hana C. Tomozawa
Freddie E. Wheeler, Jr.
Sharon S.L. Wong
Caitlyn F. Yoshina
Tracy R. Young
John Edward Franklin T. Zobian


ACADEMIC AWARDS

Jessia-sagisi

Art department Head Dave “Jungle” Roberts, right, presented an award for Building Technologies to Jessica Sagisi ’11.

ART DEPARTMENT

Building TechnologiesJessica Colleen Francine F. Sagisi
Painting 3Erin W.C. Lundy
Design 3D-3Austin K. Strong
Advanced Placement Studio Art 3DKelsey K. Ohira
Advanced Placement Studio Art DrawingKendra M.C. Ho


ENGLISH DEPARTMENT

Fiction and FilmKunwoo Kim
Literature of SportTracy R. Young
Advanced Creative WritingAlyssa L.K. Fujii
Advanced Placement English LiteratureKira M. Wong


HISTORY DEPARTMENT

Economics & Social
Entrepreneurship
Jessica Colleen Francine F. Sagisi
Hawaiian StudiesKim M. Roy
Advanced Placement
European History
Shayne Janne Jossef D. Rasay
Advanced Placement Government
& Politics: US
Sharon S.L. Wong
Advanced Placement MacroeconomicsRichard W.F. Chang
Advanced Placement MicroeconomicsRichard W.F. Chang
Kim-roy

Kim Roy ’11 received an award for Hawaiian Studies from history department head Russell Motter.

LANGUAGE DEPARTMENT

French 1Amanda Y. Adachi
Chinese 5 HonorsChristina Y. Liu
Japanese 4 HonorsKeileen M. Fukada
French 5HJamie S.K. Takayesu
Latin 5 HonorsCaitlyn F. Yoshina
Advanced Placement Japanese
Language & Culture
Richard W.F. Chang
Advanced Placement
Spanish Language
Shayne Janne Jossef D. Rasay
Advanced Placement Spanish LiteratureLauren K. Faris
Christina-liu

Christina Liu ’11 accepts an award for Chinese 5 Honors from Language Department Head Christopher Strawn, right, as Director of College Counseling Todd Fleming, center, looks on.
National Latin Exam Maureen O’Donnell Award (4 consecutive gold medals)
Ian C. Newberry

Carter Stubbs Drake Goad Award
Two seniors received a special book award for having earned five consecutive gold medals on the National Latin Exam.

Dustin T. Shigaki
Caitlyn F. Yoshina


MATHEMATICS DEPARTMENT

Economics of Personal FinanceLauren K. Faris
Advanced Placement Calculus ABJamie S.K. Takayesu
Advanced Placement Calculus BCRichard W.F. Chang
Advanced Placement StatisticsAndrew X. Wu

2011 American Mathematics Competition 12A/B
School Winner - Top Scorer
Richard W.F. Chang

Honor Roll of Distinction-top one percent of students nationwide
Richard W.F. Chang
Dustin T. Shigaki

PERFORMING ARTS DEPARTMENT

Chorus 1Taumata T. Vaea
Chorus 2Amanda E. Tsuhako
Stage Band 3Gabrielle M.L. Perry
Band 4Matthew T.Y.F. Tom
Dance 2Raquelle A. Pendleton
Dance 3Erin A.H. Nakatsuka
Dance 4Ashley L. Yee
Dance 3KIan R. Akamine
Music TheoryHao Chen
Orchestra 5Riana Anthony
Advanced TheaterShelby C. Isham


SCIENCE DEPARTMENT

Conceptual PhysicsRachel M.H. Ono
Advanced Placement BiologyShayne Janne Jossef D. Rasay
Advanced Placement ChemistryChristina Y. Liu
Advanced Placement
Physics C: Mechanics
Richard W.F. Chang
Advanced Placement
Physics C: Electricity & Magnetism
Richard W.F. Chang


RELIGION DEPARTMENT

BibleAndrew X. Wu


COURSES

Advanced Placement PsychologyLauren K. Faris
Kim M. Roy
PsychologyKara M. Onouye
Graphics-Excellence in YearbookCatherine K.C. Tarleton
Kelli M. Torigoe



ACTIVITY AWARDS

‘IOLANI DRAMATIC PLAYERS WATAJEEN CANO SCHOLARSHIP AWARD   

Shelby C. Isham

Daniel R. & M. Jill Stewart Ka Mo‘Olelo O ‘Iolani Achievement AwardAlyssa K. Muraoka
IMUA ‘IOLANIKelia C. Cowan
MANE O KE OLAAlyssa L.K. Fujii
Thomas J. Hartwell


SPECIAL AWARDS

Dsc_0188

Sara Saltman ’11 received the Richard L. Brown Award from Director of College Counseling Todd Fleming.

THE RICHARD L. BROWN AWARD

The Richard L. Brown Award is given to a senior who has selflessly contributed their talent to 'Iolani School.

Sara Y. Saltman

KOON CHEW LUM PRIZE FOR EXCELLENCE IN WRITING

Kira M. Wong

MARK MASUNAGA AWARD

This annual award is given to a senior whose outstanding artistic and technical work in photography reflects Mark’s lifelong interest in and love of photography.

Alicia E.K. Buntenbah-Leong

THE LAWRENCE S. BRADEN AWARD

To two seniors, male and female, in recognition of their superior mathematical ability, enthusiasm for the subject and sterling character.

Teresa Y. Ou
Dustin T. Shigaki

THREE SIGMA SCIENCE AWARD

To a senior who through curricular and extra-curricular involvement has displayed superior academic achievement and a vigorous enthusiasm and passion for science, and who has impacted the science department with an unfailing commitment to excellence.

Richard W.F. Chang
Christina Y. Liu

THE ROY T. MORIKAWA AWARD

To a senior who has provided significant selfless service to school and community and who displays a high standard of integrity, humility and character.

Alex W.K.T. Tom

Dsc_0187

Dean of Students Tate Brown ’86, right, presented the Sananikone Achievement Award to Kendra Ho ’11.

SANANIKONE ACHIEVEMENT AWARD

The Sananikone Achievement Award is given to the senior who has demonstrated extraordinary efforts in the face of hardship and in overcoming the barriers of an unfamiliar culture and language in achieving scholastic excellence.

Kendra M.C. Ho

DENNIS ONISHI AWARD

To the ‘Iolani Junior whose helpfulness, friendliness, selflessness, and perseverance have been exemplary during the past year.

Scott H. Tan

JEFFREY JONES AWARD

This award is presented in recognition of the same qualities of unselfishness that drove Jeffrey Jones to make the ultimate sacrifice to his fellow man.

David G. Lim

Trent

Trent Nakamura ’11 was recognized with the Paul E. DiBianco Award.

PAUL E. DIBIANCO AWARD

This award is given to the senior who has demonstrated conscience, compassion and courage in service to others despite significant personal hardship or physical challenge.

Trent S. Nakamura

HAROLD KEABLES CREATIVE WRITING AWARD

Before he left ‘Iolani in 1980, Mr. Keables left the school a generous bequest to establish awards in his name for creative writing and in his wife’s name to honor a person who has triumphed over adversity.

Thomas J. Hartwell

GAYLE KEABLES SCHOLARSHIP AWARD

To a student who has triumphed over adversity

Thuy Ny T. Le

FOODLAND SCHOLARSHIP

Senior Son or Daughter, in the top 20% of the class (approximately), a team player and an active member in a club that has served the community. 

Kaela M. Shiigi

100th BATTALION AWARD

Male and female senior who have demonstrated initiative to serve their community.

Erin A.H. Nakatsuka
Colin C.L. Tseng

JANA WANG MEMORIAL BELIEVE AWARD

Presented to a member of the Class of 2011 who exemplifies the “believe” spirit by facing significant challenges in life with joy, courage and resiliency.

Thuy Ny T. Le